7 Aralık 2009 Pazartesi

Mermer, Bazılarının Cebini, Bazılarının Ciğerlerini Dolduruyor.Resimdeki mermer tozu köye ait meyve bahçelerine ve köye doğru yayılmakta. Kısacası canlı yaşamını tehdit etmekte.Görünen duvar, yüzlerce yılın anılarını taşıyan Kabulbaba Türbesi ve atalarımızın naaşlarının bulunduğu mezarlığımızın duvarı.
Tepede görülen ağaçlar mezarlığımıza ait ağaçlar. Ana kayaları alınan bu arazide bir deprem olduğunda neler olabileceğini ve tarihi türbemizin ve de köyümüzün ne kadar zarar göreceğini düşünmek bile istemiyorum.Eskiden kuzularımızı otlattığımız, mantar topladığımız ve burnumuzun dibi diyebileceğimiz, mezarlığımızın birkaç metre yanıbaşında neler olmuş, ne hale gelmiş? Korkunç !!!!!
Atalarımızın bu ana kayalara güvenerek yerleştiği bu topraklardan bizleri kovmak istercesine dehşet saçan bu mermer ocaklarına dur denmeli. Bunu yapacak yine buranın insanı ve yetkililer. Gelecekte düşündüklerim olursa, deprem ve benzeri bir doğal olaya sebebiyet verilirse, bu ocakların çalışmalarını denetlemeyenler sorumlu olacaktır diye düşünüyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder