3 Aralık 2009 Perşembe

KÖYÜMÜ MAHVEDEN MERMER OCAKLARI

Değirmen deresine akan suyun rengine bir bakın, mermer suyu ne hale getirmiş.
Gördüğünüz resmin hemen üst sağ tarafı köy mezarlığı.
Gördüğünüz çukurdaki su birikintisi aynı zamanda az alt tarafından akan ve asırlık su kaynağımız Gördümoluk çeşmemizin kaynağıdır.Şahsıma ait ve dedemizden kalan bu bahçedeki muşmula ağaçları ve diğer ağaçlar görülüyor. Diyorlar ki; gel 5000 TL verelim de senin bu bahçene de mermer ocağımızın molazlarını yukardan aşağı kolayca yuvarlayıverelim.


İnsanlar o kadar umutsuz olmuş ki. Yukarıdan akıp gelen molozlara korkuyla bakıyorlar. Acaba ne kadar süre sonra benim bahçemi de işgal eder diye. Elbette bunlara izin verilmeyecek.
Beyler ne kadar da rahat bir şekilde kuyusunu açmış ve bahçelerimizi suladığımız kaynak suyunu motoruyla mermer ocağına naklediyor.


Bahçelerimizin arasından akan mermer sularının yaptıklarına bir bakın.


Güller Köyü'ne yaklaşırken daha Kabulbaba Köyü'nün o güzelim manzarasının nasıl boz bir tepeye dönüştüğünü görüyorsunuz.


Mustafakemalpaşa'nın Kabulbaba Köyü'nün tarihi mezarlığının hemen yanıbaşında faliyet gösteren ve doğal yaşamı altüst eden Yüce Madencilik ve Gündoğdu Madencilik tarafından açılan bu mermer ocaklarına ait görüntüler işte böyle. Yalnızca benim köyüm Kabulbaba da 8 adet böyle ocak açılmış durumda. Mustafakemalpaşa Söğütalan hattından Bursa'ya doğru yola çıktığınızda ya da Google Earth den baktığınızda o yemyeşil doğaya neler yaptıklarını görmeniz mümkündür. Peki neden denetlenmez ve sınırlandırılmaz da doğa böylesine hoyratça yok edilir buna cevap bulmak çok zor. Yalnızca ana kayaları almakla kalmıyorlar, bitki örtüsünü, yeraltı sularını, yerüstü sularını da bitiriyorlar. Doğal yaşam felç. Bahsettiğim mermer ocakları şu anda attıkları mermer artık suyu ile Değirmen Deresini bitirme noktasına getirmişler bile. Çok yakında bu sular Kirmastı Çayına da ulaşacaktır. Gelin görün ki bu ocak sahipleri buraları o kadar sahiplenmişler ki, o köylü olarak neredeyse onları şikayet etmenize bile izni onlardan alacaksınız. İnsanı hemen tehdit etmeye kalkarlar. Ey köylüler, ey çevre dostları bu doğaya bu kadar eziyet çok değil mi? Sizce bu doğa bir gün bunların hesabını bizlere sormaz mı? Yorumu sizlere ve yetkililere bırakırken sizleri çevrenize duyarlı olmaya davet ediyorum.

1 yorum:

  1. Ormanlarımıza,tarım arazilerimize,su kaynaklarımıza,yollarımıza,kutsal mekanlarımıza,doğal güzelliklerimize, hatıralarımıza zarar veren her geçen gün yok eden, hoyrat ve fütursuzca köyümüzün zenginliklerini kullanan bu ocakların faaliyetlerine en kısa sürede son verilir de bu katliam artık biter. Aslında bu duruma gelinceye kadar beklemekle hata edildiğini düşünüyor ve tüm Mustafakemalpaşa sınırları içinde açılmış olan mermer ocakları için bu bölgede yaşayan halkın zaman geçirmeden doğal yapılarına sahip çıkmaları gerekiyor.
    Uzak yakın herkesi duyarlı olmaya davet ediyor,
    Konuyu bu güzel sayfayı düzenleyerek internet ortamına taşıyan Sayın Seyit Ali GEÇİCİ'ye teşekkür ediyorum.
    Saygılarımla...

    YanıtlaSil